PIOTR KLOSEK a photographer with exceptionally large scope of interest and artistic and professional activity. His professional career started over 30 years ago with still maintained cooperation with Jazz Forum, The EuropeanJazz Magazine. Author of photographs and designs for over 200 jazz and classical music record covers. His pictures may be seen on covers of records of great contemporary composers like Krzysztof Penderecki, Witold Lutos??awski, and Krzysztof Meyer. Published in 1999 and multiple awarded album The Crucified of his thrilling photographs of crucifixes from the collection of the Pictures Gallery in Lviv, Ukraine, has been considered an innovative and breakthrough publication.
His photographs have been published in numerous exhibition catalogues, such as Jerzy Nowosielski’s icons, or Tadeusz Popiel’s and Zgmunt Rozwadowski’s production of Battle of Grunwald diorama. In 2010 two new albums with his photographs were published: Wawel and Pszczyna Castle. In recent days ce completed work on a catalogue for the exhibition of Prof. Adam Stalony-Dobrza??ski’s stained glass windows to be opened on 20 October this year at the Museum of Sophia of Kiev on the agenda of the Polish presidency of the European Union and the jubilee of the 1000 anniversary of Sophia of Kiev.
He’s successfully cooperated with worldwide advertising agencies and press publishers.
His works were on display at numerous individual exhibitions, at The International Press and Books Club, SARP Gallery, The Academy of Fine Arts, and PKiN Studio Gallery in Warsaw, at Salon European du Jazz in Paris and in Ingolstadt, Germany, among others.
A member of ZPAF Association of Polish Art Photographers. A former photography lecturer at Warsaw Film School and ZPAF Photography School.
Aktywne zainteresowanie fotografią i sztukami plastycznymi pojawiło się u mnie bardzo wcześnie. Już jako licealista w pierwszej połowie lat 70-tych. ubiegłego wieku rozpocząłem przygodę z fotografią, eksperymentując już wtedy z technikami specjalnymi jak izohelia, collage czy też barwienie odbitek monochromatycznych.
W 1976 roku w wieku 19 lat rozpocząłem wieloletnią współpracę w Wydawnictwem Płytowym “Poljazz” (projekty i fotografie do kilkudziesięciu okładek płytowych, jako jedna
z pierwszych z zastosowaniem collage okładka płyty “Skleroptak” Jana Ptaszyna Wróblewskiego) oraz kilkuletnią współpracę w czasopismem “Jazz” (fotografie z koncertów i kilka okładek) oraz trwającą najdłużej, aż do 1992, roku z czasopismem “Jazz Forum International”. Otwarcie i związek ze środowiskiem muzyków jazzowych i nie tylko zaowocował następnie wsppracą z Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym i Agencją Artystyczną “Pagart”.
W 1980 roku z inicjatywy PSJ i Poljazzu odbyłem pierwszą podróż do Indii na festiwal jazzowy “Jazz Yatra” w Bombaju. Po ponad dwumiesięcznej podróży powstała wystawa fotograficzna “Indie
i Nepal” prezentowana w KMKiP “Empik-Ściana Wschodnia” w Warszawie.
Okres stanu wojennego, smutny, szary i przygnębiający spowodował u mnie ogromną tęsknotę za kolorem i wtedy za pomocą wcierania zwitkiem waty cudem zdobytych transparentnych tuszy “Ecoline” zacząłem malować, dodawać kolor na fotografiach powstałych na koncertach i festiwalach jazzowych. Tak powstała pierwsza wystawa Monidła Jazzowe prezentowana w Galerii Studio w Warszawie podczas trwania festiwalu Jazz Jamboree ’83 i legendarnego koncertu Milesa Davisa w Warszawie. Korzystając z techniki dodawania koloru do fotografii czarno-białej zaprojektowałem okładkę pierwszego wydania płyty C.O.C.X. Tomasza Stańko - 1985r. Kolejna wystawa Monideł Jazzowych miała miejsce podczas Salon Européen du Jazz w Paryżu w listopadzie 1985 r.
W styczniu i lutym 1986 r. uczestniczyłem w wyprawie etnomuzykologicznej Poljazzu do Indii i Nepalu. Cykl fotografii zrobionych podczas tej podróży został pokazany latem 1986 w galerii Stowarzyszenia Architektów Polskich na ul. Foksal w Warszawie. Te same fotografie po niemal 30 latach zostały też pokazane podczas Krakow Photo Fringe 2015 na autorskiej wystawie Indie, Nepal - poza czasem.
W 1987 roku malowane już za pomocą aerografu i tuszy Ecoline fotografie jazzowe zostały nagrodzone Grand Prix na międzynarodowym konkursie fotografii przy Ingolstädter Jazztage w Bawarii - Niemcy.
Pod koniec 1987 roku rozpocząłem intensywną dwuletnią współpracę z wydawnictwem płytowym Polskie Nagrania “Muza”, gdzie na stałe zlecenie zajmowałem się koordynacją fotografii oraz samemu fotografiami i częściowo projektami okładek płytowych - fotografie do okładek płyt między innymi Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Hiolskiego - fotografia i projekt płyty z pieśniami Gustava Mahlera, czy muzyki jazzowej i rozrywkowej. Z ważniejszych okładek płytowych: Bernard Kafka feat. Ewa Bem “Metamorphosis”.
Od końca 1989 roku współpracowałem z wydawnictwem płytowym “Pomaton” gdzie powstały między innymi okładki do płyt: Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński “Mury w muzeum raju”, Jacek Wójcicki “Live character”, Przemysław Gintrowski “Kamienie”.
Za pomocą techniki collage’u fotograficznego stworzyłem w 1992 roku obraz wykorzystany do plakatu KFPP Opole 92, tą techniką powstał też collage wykorzystany w 1993 roku na okładce płyty Kora “Ja w podróż pana zabiorę”.
Od 1994 roku rozpocząłem trwającą kilka lat współpracę w dużymi, międzynarodowymi agencjami reklamowymi, przede wszystkim z GGK Warszawa, dalej z agencjami Corporate Profiles i Lintas.
Kolejna wystawa już w sposób dojrzały malowanych kolorowymi tuszami za pomocą aerografu czarno-białych fotografii, portretów koncertowych muzyków jazzowych powstała dzięki inicjatywie pierwszego w Europie Wschodniej profesjonalnego laboratorium Kodak Q-lab na początku
1995 roku. Profesjonalnie zreprodukowane oryginały prac zostały powiększone na kolorowym papierze fotograficznym do formatu 150X100 cm. Została zauważona przez pełniącego wtedy funkcję Rady Artystycznej ZPAF i po kilku miesiącach przygotowań zostałem przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików latem 1995 roku. W ZPAF pełniłem kolejno funkcje skarbnika Zarządu Głównego ZPAF, następnie przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej, a podczas siedmioletniego pobytu w Krakowie prezesa Okręgu Krakowskiego ZPAF (2010 - 2013). W latach 1997 - 2001 prowadziłem cykl zajęć w Studium Fotografii ZPAF o ekspresji emocjonalnej w fotografii. Ten sam cykl zajęć prowadziłem też później w latach 2004 - 2006 w Warszawskiej Szkole filmowej na Wydziale Fotografii.
W 1999 roku został wydany album “Ukrzyżowany” z moimi fotografiami krucyfiksów z kolekcji Muzeum Obrazów we Lwowie. Album w tym samym roku otrzymał prestiżową główną nagrodę
w konkursie “Najpiękniejsza książka roku” PTWK.
W latach 2000 - 2002 zająłem się ilustracyjną i reportażową fotografią prasową dla czasopism Zwierciadło i Viva, a następnie pomiędzy 2003 - 2006 rokiem intensywnie współpracowałem z czasopismami Olivia, Profit, Forbes i Newsweek.
W 2006 przeprowadziłem się z Mazowsza do Krakowa realizować zdjęcia do albumu o Wzgórzu Wawelskim. Tam też w 2007 roku zrobiłem cykl fotografii do albumu “Matka Boska w sztuce Polski i Rosji” oraz do dużej wystawy i katalogu “Ikony Jerzego Nowosielskiego i archetypy” fotografując dzieła sztuki także we Lwowie i architekturę Sofii Kijowskiej. Od początku 2009 roku na zlecenie Muzeum Zamkowego w Pszczynie rozpocząłem pracę nad cyklem fotografii o Zamku w Pszczynie. Oba wydawnictwa, “Wawel” i “Pszczyna” ukazały się nakładem Wydawnictwa “Bosz” w 2010 roku. Przy okazji promocji albumu “Wawel” powstała wystawa samodzielnie przeze mnie wydrukowanych fotografii na szlachetnym papierze Canson Infinity. Oceniony przez przedstawiciela firmy Canson bardzo wysoki poziom wydruków obrazów fotograficznych został uhonorowany wieloletnią prezentacją tych prac na oficjalnej stronie internetowej Canson Infinity. Wystawa była prezentowana w 2010 r. na zamku Królewskim na Wawelu i w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, w 2011 r. przez Instytut Polski w Wilnie a w formie większej objętościowo i w dużych formatach na parkanie Łazienek Królewskich w Warszawie oraz w 2012 roku w Muzeum Sofii Kijowskiej.
W październiku i listopadzie 2011 roku miała też miejsce wystawa realizowanych w poprzednich latach collage’y fotograficznych w Planetarium Piwnicy pod Baranami w Krakowie.
W 2011 roku zrealizowałem pełną dokumentację fotograficzną witraży Adama Stalony-Dobrzańskiego wraz koncepcją, projektem graficznym i przygotowaniem do druku katalogu.
W 2012 otrzymałem od wydawcy propozycję zilustrowania swoimi collage’ami dzieła Gabriela Garcii Marqueza “Sto lat samotności”. Niestety propozycja ta w końcu nie spełniła moich oczekiwań, postanowiłem mimo wszytko kontynuować nadal pracę nad zamierzeniem w formie wystawy. Po kilku latach pracy wystawa została zrealizowana pod tytułem “Realizm magiczny” dzięki uprzejmości
Instytutu Cervantesa w Warszawie, tam też w galerii Instytutu w grudniu 2016 roku odbyła się jej premiera pod patronatem Ambasady Kolumbii w Warszawie. Następnie została zaprezentowana Instytut Cervantesa w Krakowie w 2017 roku a w 2018 pod patronatem Instytutu Cervantesa w Krakowie we wspaniałej galerii Foto-Gen Ośrodka Kultury we Wrocławiu, dawniej “Domek romański”.Cały cykl 22 ilustracji został też wykorzystany w książce pod redakcją dr. Marcina Sarny “Sto lat samotności - 50 lat później” wydanej przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie w 2019 roku.
W 2015 r. z powrotem na stałe osiadłem na Mazowszu i od początku 2017 r. rozpocząłem współpracę z szeregiem wybitnych scenografów realizując projekty graficzne wykorzystane w realizacji scenografii teatralnych. Między innymi pod kierunkiem Marleny Skoneczko powstały opracowania graficzne do przedstawień operowych “Scene Buffe” Alessandro Scarlattiego, „Cosi fan tutte” i „La finta gardiniera” W.A. Mozarta, we współpracy z Maciejem Putowskim grafika do scenografii przedstawienia “Pomoc domowa” - Teatr OCH oraz szereg opracowań graficznych do scenografii prof. Marka Chowańca i Arkadiusza Kośmidra.
Ostatnio zajmuję się się kompleksowym opracowywaniem wydawnictw albumowych, od fotografii poprzez koncepcję i projekt graficzny do przygotowania do druku i opieki nad procesem druku. Na zlecenie Muzeum Zamkowego w Pszczynie powstały kolejno “Zamek w Pszczynie - perła Architektury śląskiej” 2018 r., “Zameczek myśliwski Promnice” 2019 r. i “Pszczyna wczoraj i dzisiaj” 2020 r. W 2019 r. zrealizowałem też cykl fotografii do albumu “Zamek Książ w Wałbrzychu”.